Media o sprawie budowy zjazdów na DK 18

Pierwszą informację o wspólnej inicjatywie w sprawie węzła komunikującego Gminę Wymiarki z drogą DK 18 (słynną przyszłą autostradą A 18) podało Radio ZachódDziękujemy!
Relacji można posłuchać na stronie http://www.zachod.pl/porozumienie-w-sprawie-zjazdow-w-lubieszowie/

Gazeta Lubuska relacjonuje również nasz start starań o skomunikowanie Gminy Wymiarki poprzez węzeł drogowy na DK 18. To da naszej gminie szansę na uruchomienie terenów inwestycyjnych położonych przy przyszłej autostradzie, co jest ważne ze względów logistycznych dla przedsiębiorców nimi zainteresowanych. To da mieszkańcom upragniony, wygodny dostęp do szlaku komunikacyjnego wiodącego do ich miejsc pracy, do dużych miast w regionie i południu kraju. Pozwoli też zainteresowanym dotrzeć do naszej gminy. Ten węzeł pozwoli również odciążyć od ruchu TIR-ów dwie wioski w Gminie Iłowa – przede wszystkim Konin Żagański – oraz Czerną, co wpłynie natychmiast na wzrost bezpieczeństwa na powiatowej drodze.
Poza tym po zakupie przez nasze gminy karetki ratownictwa medycznego stacjonującej w Iłowej, czas dotarcia do pacjentów w Gminie Wymiarki wciąż jest wydłużony, bo najkrótsza i najszybsza trasa wiedzie przez DK 18. To tylko część argumentów, bo wiele z nich tkwi jeszcze w wielu szczegółach, o których zapewne będzie jeszcze okazja mówić. 

Kolejna informacja, najszersza w sprawie wspólnego wniosku o budowę węzła komunikacyjnego w Lubieszowie. Lokalna Gazeta Powiatu Żagańskiego, redaktorze Paweł Tomaszczyk, dziękujemy za prawie całą stronę tekstu obrazującego problem.

– Wspólny wniosek – mój Wojciech Olszewski – Wójt Gminy Wymiarki oraz Burmistrza Iłowej Paweł Lichtański – Burmistrz Iłowej, zdecydowaliśmy się wystosować teraz, nie czekając na czas, gdy skończą się wakacje. To naprawdę ważna sprawa, która rozwiąże szereg problemów mieszkańców Gminy Wymiarki i Gminy Iłowa. Ważna też dla lokalnych przedsiębiorców, do których jeżdżą i będą jeździć TIR-y. Dziś te auta przeciskają się wąską drogą przez ciasną zabudowę Konina Żagańskiego. Mapy nie oddają rzeczywistości, kiedyś jeden z ministrów, którym rozmawiałem, zapytał: – Po co wam zjazd w środku lasu? Pytanie brzmi mi wciąż w uszach, mimo, że minęło parę lat. Otóż nie jest to zielona plama w lesie, gdzieś przy polu, przez jakiś przypadek położona przy nieszczęsnej autostradzie A 18. Tu mieszkają ludzie, którzy żyją, pracują, mają swoje plany, marzenia, sprawy do załatwienia i… oczekują, że ktoś z perspektywy wielkich aglomeracji, oddalonych o setki kilometrów instytucji będzie w stanie dostrzeć ich – maluczkich – codzienne problemy i spróbuje je rozwiązać w jakiś sensowny sposób. Tylko tyle i aż tyle. – komentuje Wojciech Olszewski, wójt Gminy Wymiarki.