Mundialowe emocje… w Wymiarkach

W wielu domach króluje rozgrywany w Rosji mundial, a my kontynuujemy cykl imprez uświetniających Stulecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę pod patronatem Wojciecha Olszewskiego Wójta Gminy Wymiarki. W niedzielę, na stadionie gminnym w Wymiarkach  rozegraliśmy przy wybitnie plażowej pogodzie turniej piłkarski z reprezentacjami Gminy Przewóz  w kategoriach: juniorów i oldbojów (40+).  Każdy mecz trwał 3 x 25’. Drużyny dziesięcioosobowe (9 zawodników w polu i bramkarz).

Mecze… (relacja)

JUNIORZY:

GMINA WYMIARKI – GMINA PRZEWÓZ

4 : 6

                                                                                    0 : 1     Adam Kubiak

                                                                                    0 : 2     Robin Singh

                                                                                    0 : 3     Robin Singh

                                         Mateusz Jurkiewicz   1 : 3

                                         Mateusz Jurkiewicz   2 : 3

                                                         Filip Kuros    3 : 3

                                                                                   3 : 4      Adam Kubiak

                                                                                    3 : 5       Robin Singh 

                                                      Filip Kuros    4 : 5

                                                                                 4 : 6      Adam Kubiak

 

Składy:

Gmina Wymiarki: Dominik Biela (Br.), Kuba Biela, Piotr Czyżowski, Łukasz Fusik, Mateusz Jurkiewicz (Kpt.), Patryk Kamiński, Jakub Korytko, Filip Kuros, Kuba Morawski, Tomek Nowak, Norbert Płoszajski, Rafał Szeliga

Gmina Przewóz: Karol Jaworski (Br.), Adam Kubiak, Michał Pulikowski, Jakub Semegen, Robin Singh, Dawid Stefaniak, Bartosz Szczepański (Kpt.), Mateusz Terlecki, Adam Wójcik

Żółte kartki: Jurkiewicz (Wymiarki), Wójcik (Przewóz)

 

Po nijakim początku w wykonaniu naszych juniorów szybko przegrywaliśmy 0 : 3. Przypadkowo stracona bramka w zamieszaniu podbramkowym, następne dwie stracone bezpośrednio z rzutów rożnych (Robin Singh 2x), żółta kartka dla kapitana nie wieszczyły dla nas nic dobrego w tym meczu. Na szczęście sportowa złość przerodziła się w lepszą grę naszej drużyny. Zaczęliśmy grać ulubionym stylem białoczerwonych, czyli szybkim kontratakiem. Dwie bramki kapitana naszej drużyny Mateusza Jurkiewicza (piękna druga bramka strzelona „nożycami”) jedno trafienie Filipa Kurosa i zdołaliśmy wyrównać stan meczu na 3 : 3. Rozbijanie ataków zawodników z Przewozu i szybkie wyjścia z kontra okupiliśmy dużą utratą sił. Kolejne trafienie Adama Kubiaka, piękny strzał Robina i znów przegrywaliśmy 3 : 5. Kolejny zryw naszych i Filip trafia na 4 : 5. Wynik ostatecznie ustalił Adam po jednej z kombinacyjnych akcji zawodników z Przewozu.

 

OLDBOJE:

GMINA WYMIARKI – GMINA PRZEWÓZ

1 : 6

                                    0 : 1     Krzysztof Kozdroń

                                    0 : 2     Krzysztof Kozdroń

                                                                                0 : 3     Stanisław Mielniczek

                                                                                0 : 4      Krzysztof Kozdroń

                                                 Marek Kniaziuk   1 : 4

                                                                                 1 : 5     Stanisław Mielniczek

                             1 : 6    Łukasz Urszyc

Składy:

Gmina Wymiarki: Robert Wróbel (Br.), Maciej Duchnowski, Paweł Fusik, Andrzej Juszczyszyn, Henryk Kaźmierczak (Kpt.), Marek Kniaziuk, Andrzej Korczowski, Stanisław Laskowski, Paweł Marczenia, Marian Mazurkiewicz, Marek Pilny, Mirosław Piskorski, Piotr Tur

Gmina Przewóz: Dariusz Mielniczek (Br.), Grzegorz Hawełka, Tadeusz Kamiński, Leszek Koral, Krzysztof Kozdroń, Bogdan Madera, Stanisław Mielniczek (Kpt.), Marek Pieńko, Sławomir Szczepaniak, Łukasz Urszyc

O godz. 14.00 czasu środkowoeuropejskiego do „boju ruszyła ciężka kawaleria”. Miło zobaczyć po latach na boisku byłych zawodników: Iskry Wymiarki, Nysy Przewóz, Piasta Iłowa, Unii Kunice, Orła Konin Żagański, Budowlanych Gozdnica i innych klubów. Sylwetki graczy w wielu przypadkach „nabrały wyrazu” jednak serce do walki pozostało bez zmian.

Zaczęliśmy bardzo pechowo. Szybko stracona w zamieszaniu podbramkowym bramka ustawiła dalszy przebieg meczu.  Dążyliśmy do wyrównania prowadząc otwartą grę, z czego korzystali gracze z Przewozu. Trzeba obiektywnie przyznać, ze z małymi przerwami kontrolowali cały mecz dochodząc do wielu sytuacji podbramkowych, z których dzięki dobrej postawie naszego bramkarza jedynie część wykorzystali (Krzysiek Kozdroń skompletował hat-tricka). Zawodnicy z Przewozu trenują dwa-, trzy razy w tygodniu co było widoczne w konstruowaniu akcji, prowadzeniu gry i przygotowaniu fizycznym. Nasza ambitna postawa została wynagrodzona przy stanie 0 : 4. Przepiękną bramkę z ok. 16 m, uderzeniem z woleja w okienko strzelił Marek Kniaziuk. Uderzenie mogłoby być ozdobą każdego mundialu.

Okres lepszej gry naszej drużyny mogliśmy udokumentować kolejną bramką. Po jednym  z wejść w pole karne przeciwnika nasz zawodnik został sfaulowany. „System WAR” zadziałał  w tym momencie bezbłędnie i sędzia podyktował jedenastkę. Do piłki podszedł Paweł, strzelił mocno i … gola nie było. Jak stwierdził na pomeczowej konferencji: „Messi też nie strzelił” co w zasadzie kończy temat. Końcówka meczu należała już do graczy z Przewozu. Wynik ostatecznie ustalił Łukasz Urszyc uderzeniem z lewej nogi.

Wręczenie pucharu Wójta Gminy Wymiarki, poczęstunek:

Pamiątkowy puchar Wójta Gminy Wymiarki (nie mógł uczestniczyć w wydarzeniu  z powodów rodzinnych) dla zwycięskiej drużyny odebrał kapitan Stanisław Mielniczek. Nagrody indywidualne dla najlepszych zawodników meczu otrzymali: Tadeusz Kamiński (Przewóz) oraz Stanisław Laskowski (Wymiarki). Pyszny poczęstunek serwowali: Pani Skarbnik Magdalena Kuros, pełniąca pod nieobecność Wójta honory gospodarza, a także radny Marian Seremak z żoną Małgorzatą, Ewelina Podyma i Ryszard Migała z urzędu gminy.

 

Podziękowania:

            Podziękowania kierujemy do: Wojciecha Olszewskiego Wójta Gminy Wymiarki, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wymiarkach, Pana Tadeusza Kamińskiego za wsparcie finansowe imprezy, działaczom SKS Fiamp Iskra Wymiarki za udostępnienie bramek,  wszystkim innym osobom zaangażowanym w organizację wydarzenia.

Dziękujemy serdecznie wszystkim kibicom, którzy przyszli na stadion gminny, zawodnikom za dostarczenie niezapomnianych pozytywnych emocji piłkarskich i stworzenie piłkarskich widowisk.

Podsumowanie:

Oba mecze były niezwykle ciekawe. Juniorzy po bezbarwnym początku z drużyna z Gminy Przewóz potrafili podnieść się i walczyć z podniesionym czołem. W porównaniu do ubiegłorocznego meczu z AP „Młody Talent” z Żar widać było znaczna poprawę w grze. Nie uniknęliśmy indywidualnych błędów, ale wynikały one z naszej chęci uzyskania dobrego wyniku. Drużyna oldbojów zaliczyła „powrót z zaświatów” i po latach wróciła na boisko. Taktyka szlifowania formy fizycznej i zgrywania drużyny w trakcie meczu raczej się nie sprawdziła, ale po pierwszym kwadransie chaosu udało nam się zacząć kreować akcje i dochodzić do sytuacji strzeleckich. Brakowało często sił, czasem szczęścia by cieszyć się z goli.

Gra toczyła się w atmosferze „fair play”, dwie żółte kartki juniorów można tłumaczyć niedojrzałością. Mam nadzieję, że po obejrzeniu w akcji starszych kolegów zrozumieją o co w tym sporcie chodzi. Przynajmniej trzy bramki z obu meczów mogłyby spokojnie kandydować do miana „najpiękniejszego gola” każdej piłkarskiej imprezy. Po niektórych składnych, kombinacyjnych akcjach ręce same składały się do oklasków. Wielkie emocje towarzyszące grze, no i ten… „Messi co przestrzelił”. Dramaturgia tez była, czyli z czystym sumieniem mogę napisać, że otrzymaliśmy wszystko co najpiękniejsze w tym sporcie. Do rychłego zobaczenia na boisku.

Jacek Pulikowski

„Operator VAR”