Informacja w sprawie dostaw wody

Szanowni Państwo,

Jest niedziela, godzina 17.45 – właśnie otrzymałem informację, że naprawiona została linia energetyczna i przywrócone zostało zaopatrzenie naszej stacji uzdatniania wody w Borowem w prąd. Wyłączamy generator prądu i przełączamy się na zasilanie z sieci energetycznej. Mam nadzieję, że woda będzie od teraz dostarczana już do Państwa domów bez przerw i wkrótce dotrze do wszystkich miejscowości Gminy Wymiarki.

Jeszcze raz kieruję podziękowania do wszystkich członków naszej ekipy działającej na SUW Borowe. W falach pretensji i krytyki wylewanych przez – na szczęście nielicznych – pojawia się poczucie, że tak wiele zależy od tak niewielu ludzi. Dziękuję pracownikom komunalki i mieszkańcom nie odmawiającym pomocy w trudnych do rozwiązania problemach fundowanych przez niesprzyjające okoliczności. Daliście radę. Tylko wy wiecie, ile kosztowało to pracy, waszego czasu i wysiłku. Jest super, że można na takich dobrych i zaangażowanych ludziach w ciemno polegać! 

Dziękuję też mieszkańcom gminy, którzy ze zrozumieniem dla starań naszej ekipy, kibicowali pozytywnym efektom. Mam nadzieję, że mimo oczywistych niedogodności w codziennym życiu, Wasza cierpliwość nie została wystawiona na wielką próbę 

Miłej niedzieli, oby kolejne dni przynosiły kolejne pozytywne wieści.

Wojciech Olszewski
Wójt Gminy Wymiarki

***

Szanowni Państwo,
po przejściu orkanu Ksawery, który dokonał znacznych zniszczeń na terenie województwa lubuskiego zmagamy się z usuwaniem jego skutków. Jednym z najbardziej pilnych problemów jest przywrócenie dostawy wody mieszkańcom Gminy Wymiarki. W wyniku uszkodzenia linii energetycznej pozbawiona zasilania jest stacja uzdatniania wody w miejscowosci Borowe, zaopatrująca nasze wodociągi. Energetycy informują, że przywrócenie dostaw prądu do SUW może potrwać dłużej, co najmniej do poniedziałku wieczorem. Nie udało się to we wcześniej deklarowanych terminach.

Od chwili przejścia orkanu działamy intensywnie, by możliwie szybko woda pojawiła się we wszystkich kranach w naszej gminie. Ze względu na długotrwałe uszkodzenie linii energetycznej zasilającej stację uzdatniania wody, natychmiast, w piątek podłączyliśmy na SUW generator prądu i sukcesywnie uzupełnialiśmy zbiorniki wody pitnej. Już w piątek w kranach w Witoszynie i Wymiarkach udało się przywrócić dostawy wody, były jednak kłopoty z dostawami wody w Lutynce i Silnie Małym. Udało się tuzyskać dostawy wody w tych miejscowościach w sobotę po południu.

Pracownicy są na stacji uzdatniania wody przez 24 godziny na dobę i robią wszystko, co możliwe, aby – mimo trudnej sytuacji – zapewnić wodę w kranach. W ciągu soboty, zapewniając zasilanie w prąd z generatora, napełnialiśmy zbiorniki w Witoszynie Górnym, w celu zapewnienia dostatecznej ilości wody i jej ciśnienia. Niestety w sobotę wieczorem uszkodzeniu uległ silnik naszego generatora i musieliśmy próbować go naprawić. Ta przerwa w działaniu spowodowała naturalnie rozbiór wody i przejściowe braki dostawy odczuwane w gminie.

Mieliśmy w tym czasie informację, że po północy może być przywrócone normalne zasilanie z naprawionej sieci energetycznej. Tak się jednak nie stało, i od niedzieli rano wiemy, że z brakiem prądu możemy się zmagać przynajmniej do poniedziałku wieczorem. Woda jeszcze dziś – w niedzielę – do około południa leciała z kranów w Wymiarkach i Witoszynie, ze słabym wprawdzie ciśnieniem.

Próbowaliśmy pilnie od rana naprawić nasz uszkodzony generator, co się jednak w efekcie nie udało. Równocześnie udało nam się pożyczyć inny generator, który został niezwłocznie podłączony. Od godziny 13.00 działa, stacja pompuje wodę i napełnia zbiorniki w Witoszynie Górnym. Mam nadzieję, że w ciągu kilku godzin uda się znów zasilać wodociąg wodą. Mam nadzieję, że ten generator umożliwi nam dotrwanie ze stałymi już dostawami wody do czasu uruchomienia zasilania z linii energetycznej.

Wiem, że nie jest łatwo, nasza ekipa – pracowników i życzliwie pomagających mieszkańców gminy – robi wszystko, aby zapewnić wodę mieszkańcom Gminy. Proszę o zrozumienie dla ich wysiłków i  starań w trudnych warunkach oraz docenienie ich ciągłej pracy. Potrwa ona, jak sygnalizowałem, do czasu zapewnienia normalnego zasilania z linii energetycznej. Do tego czasu musimy też po prostu liczyć się z innymi ewentualnymi kłopotliwymi zdarzeniami, które utrudnić mogą dostawy wody. Oby się one nie zdarzyły.

Zapewniam, że robimy wszystko, co możliwe, by zmniejszyć utrudnienia związane z wodą dla naszych mieszkańców. Zapewniam, że te nasze starania będą trwały nadal, do czasu przywrócenia normalnego stanu.

Będziemy informować o przebiegu zdarzeń i działań w kolejnych dniach. Prosimy o zrozumienie dla tej nadzwyczajnej sytuacji.

Wójt Gminy Wymiarki
Wojciech Olszewski