Karetka przekazana – ratownicy już w gotowości

Od północy 1 marca 2018 roku w Iłowej stacjonuje specjalistyczna karetka, która skróci czas dojazdu do potrzebujących ratunku mieszkańców gmin: Wymiarki, Iłowa, Gozdnica i części gminy Przewóz. Piąty zespół ratownictwa medycznego w powiecie żagańskim ma siedzibę w Iłowej, w biurowcu przy ul. Żagańskiej. Zakup pojazdu sfinansowały gminy i powiat, a wojewoda lubuski zapewnił środki na utrzymanie ratowników.

Uroczystość otwarcia siedziby ratowników oraz przekazanie ambulansu odbyła się 28 lutego 2018 roku. Gminę Wymiarki reprezentowali Wójt Wojciech Olszewski oraz Wiceprzewodniczący Rady Gminy Ireneusz Wołyniec. Uroczystego aktu przekazania mieszkańcom nowej karetki dokonał Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak oraz przedstawiciele samorządów z Iłowej, Żagania, Wymiarek, Gozdnicy i Przewozu.

– Przekazanie zakupinej przez samorządy karetki wieńczy nasze wspólne starania o poprawę zabezpieczenia życia i zdrowia mieszkańców naszych gmin, jakie rozpoczęliśmy 3 lata temu. Możemy czuć wielką satysfakcję, że wspólne starania pięciu samorządów dały konkretny efekt i możemy zaoferować mieszkańcom naszych gmin pewność, że ratownicy dojadą do nich dużo szybciej. Zdrowie i życie ludzkie jest najważniejszą wartością.
Jeszcze raz dziękuję kolegom samorządowcom oraz wszystkim osobom, których wsparcie i działania pozwoliły nam na osiągnięcie dziś celu, o który staraliśmy się kilka lat. Od północy 28 lutego możemy być pewni, że mamy dobre wsparcie dla osób potrzebujących pomocy. To wielka satysfakcja, że udało się realnie zmienić bezpieczeństwo w naszych gminach – mówi Wójt Gminy Wymiarki Wojciech Olszewski.

Karetka dla Iłowej, Wymiarek, Gozdnicy, Przewozu

Jak wygląda nasza nowa karetka? Oto ona w calej okazałości! Cytując słowa Burmistrza Iłowej Pawła Lichtańskiego: – Zobaczmy jak wygląda w środku, i oby to był ostatni raz, gdy widzimy jej wnętrze.Jeszcze raz dziękuję kolegom samorządowcom oraz wszystkim osobom, których wsparcie i działania pozwoliły nam na osiągnięcie dziś celu, o który staraliśmy się kilka lat. Od północy mozemy być pewni, że mamy dobre wsparcie dla osób potrzebujących pomocy. Życie i zdrowie ludzkie to wartość najcenniejsza. To wielka satysfakcja, że udało się realnie zmienić bezpieczeństwo w naszych gminach.

Opublikowany przez Wojciech Olszewski – Wójt Gminy Wymiarki na 28 lutego 2018

 

Przekazanie karetki – Iłowa 2018

Nasza nowa karetka wjeżdża na plac w Iłowej. Nieźle się prezentuje. Od północy rozpoczyna służbę.

Opublikowany przez Wojciech Olszewski – Wójt Gminy Wymiarki na 28 lutego 2018

Karetki żagańskiego pogotowia, jak wykazywały zestawenia danych, wyjeżdżały w kierunku Iłowej, Wymiarek czy Gozdnicy 700 razy rocznie. Dojazdy ambulansów do wezwań z Gozdnicy czy Wymiarek trwały najdłużej – często nawet około 30 minut. Teraz ten czas dojazdu będzie skrócony.

Po 3 latach wspólnych zabiegów pięciu samorządów o ulokowania karetki na południu powiatu żagańskiego możemy mówić o historycznym sukcesie. 8 grudnia 2017 roku Minister Zdrowia zatwierdził zmiany w Wojewódzkim Planie Działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Oznacza to dla nas zwiększenie stacjonujących na terenie powiatu żagańskiego Zespołów Ratownictwa Medycznego o jeden – do pięciu.

10.01.2018 r. włodarze samorządów: Starosta Powiatu Żagańskiego Henryk Janowicz, Wójt Gminy Wymiarki Wojciech Olszewski, Burmistrz Iłowej Paweł Lichtański, Gozdnicy Krzysztof Jarosz oraz Wójt Gminy Przewóz Ryszard Klisowski podpisali porozumienie dotyczące zakupu karetki.

Relacja z przekazania karetki wyemitowana przez Radio Zachód. http://www.zachod.pl/audycja/ilowa-karetke-pogotowia-ratunkowego/